Veidi tänulikkust igasse päeva

Olge tänulikud kõige eest; sest see on Jumala tahtmine teie suhtes Kristuses Jeesuses. – 1Tessalooniklaste 5:18

Tänulikkus on universaalne tunne ja hoiak, mis võib tunduda iseenesestmõistetavana, kuid sellel on sügavam mõju meie vaimsele ja füüsilisele heaolule. Tänulikkus väljendub teadlikkuses ja hinnangus kõige selle üle, mis meil elus olemas on. See ei tähenda ainult suurte asjade eest tänulik olemist, vaid ka väikeste, igapäevaste rõõmude märkamist.

Tänulikkuse mõju vaimsele tervisele

Mitmed teadusuuringud kinnitavad, et tänulikkus võib positiivselt mõjutada meie vaimset tervist. Näiteks psühholoogid Robert Emmons ja Michael McCullough on oma uuringutes leidnud, et inimesed, kes kirjutavad igapäevaselt üles asju, mille eest nad tänulikud on, tunnevad suuremat emotsionaalset heaolu ja on vähem altid depressioonile ja stressile. Emmons rõhutab, et tänulikkus aitab meil keskenduda positiivsetele aspektidele meie elus, vähendades negatiivsete emotsioonide mõju (Emmons, 2003).

Tänulikkuse praktiseerimine võib tõsta ka rahulolu eluga. See on tihedalt seotud enesehinnangu ja optimismiga. Kui me õpime hindama olemasolevat ja keskendume sellele, mis on hästi, siis hakkame vähem mõtlema sellele, mis meil puudub. Selline muutus mõtteviisis aitab suurendada sisemist rahu ja rahulolu.

Tänulikkus ja füüsiline tervis

Lisaks vaimsele tervisele mõjutab tänulikkus ka meie füüsilist heaolu. Uuringud on näidanud, et tänulikkust praktiseerivad inimesed magavad paremini ja on füüsiliselt tervemad. McCraty ja tema kolleegide uuringust selgus, et tänulikkuse kogemine aitab kaasa madalamale vererõhule ja südame löögisagedusele, mis viitab sellele, et tänulikkusel võib olla positiivne mõju südame tervisele (McCraty et al., 1995).

Tänulikkus aitab ka vähendada kroonilist valu ja tugevdada immuunsüsteemi. Kui inimene keskendub positiivsetele kogemustele ja emotsioonidele, siis keha hakkab loomulikult reageerima rahulikumas ja tasakaalukamas olekus, vähendades stressihormoonide taset.

Tänulikkus ja sotsiaalsed suhted

Tänulikkusel on ka oluline roll meie suhetes teiste inimestega. Tänulikkuse väljendamine aitab tugevdada sidemeid ja luua positiivsema ja toetavama keskkonna. Inimesed, kes tunnevad end tänulikuna, kipuvad olema teiste suhtes lahkemad ja empaatiavõimelisemad. Uuringud näitavad, et tänulikkust praktiseerivad inimesed on rohkem valmis abistama teisi ning neil on suurem sotsiaalne toetusvõrgustik (Algoe et al., 2008).

Samuti on leitud, et partnerid, kes tunnevad ja väljendavad teineteise suhtes tänulikkust, kogevad suuremat rahulolu oma suhetes ja neil on tugevam emotsionaalne side. Tänulikkus võib olla võti tervete ja pikaajaliste suhete loomisel, kuna see soodustab usaldust ja avatud suhtlust.

Kuidas tänulikkust praktiseerida?

Tänulikkuse arendamine ja selle praktiseerimine ei ole keeruline, kuid see nõuab teadlikku pingutust. Üks lihtsamaid viise on pidada tänulikkuse päevikut. Päevas mõne minuti pühendamine sellele, et kirja panna asjad, mille eest olete tänulik, aitab suurendada teadlikkust ja suunata fookust positiivsele. Samuti võib aidata teistele tänu väljendamine – olgu see siis lihtsa “aitäh” ütlemine või südamliku tänukaardi saatmine.

Tänulikkuse meditatsioonid ja mõtisklused on veel üks tõhus viis. Need harjutused aitavad keskenduda olevikule ja väärtustada kõike head, mida elu pakub. Regulaarne praktika aitab muuta tänulikkuse meie igapäevaelu loomulikuks osaks.

Kokkuvõtteks

Tänulikkus on lihtne, kuid võimas praktika, mis võib oluliselt muuta meie elu kvaliteeti. See parandab meie vaimset ja füüsilist heaolu, tugevdab sotsiaalseid sidemeid ning aitab meil elada täisväärtuslikumat ja rahuldustpakkuvamat elu. Psühholoogilised uuringud ja teaduslikud tõendid kinnitavad, et tänulikkuse arendamine toob kaasa pikaajalise positiivse mõju. Seega on igal inimesel võimalik kasu saada tänulikkuse praktiseerimisest – see on kingitus, mida me saame anda iseendale.

Olen huvitatud antud teemal arutlema >

  • Emmons, R. A. (2003). The Psychology of Gratitude. Oxford University Press.
  • McCraty, R., Atkinson, M., Tiller, W. A., Rein, G., & Watkins, A. D. (1995). The effects of emotions on short-term power spectrum analysis of heart rate variability. American Journal of Cardiology, 76(14), 1089-1093.
  • Algoe, S. B., Gable, S. L., & Maisel, N. C. (2008). It’s the Little Things: Everyday Gratitude as a Booster Shot for Romantic Relationships. Personal Relationships, 17(2), 217–233.

Veel huvitavat lugemist

Lisaks käesolevale loole võivad huvi pakkuda ka järgmised artiklid.

Palve ja Jumala usaldamine

Palve ja Jumala usaldamine

VIDEO. Mida teha, kui me tunneme, et palve ei saa vastuseid? Kas me lõpetame palvetamise? Luuka evangeeliumi 18:1-8 räägib Jeesus tähendamissõna püsiva palve mõjust. Kui me ei tea, kuidas palve toimib, siis me arvame, et see ei toimi.

loe edasi

Oled huvitatud arutlema?

Kui antud teema tekitas küsimusi või soov mõtteid vahetada, siis ole hea ja anna sellest juures oleva vormi kaudu ühendust ja me teavitame sind järgmisest kokkusaamisest, kus arutame just antud teemal.

Privaatsuspoliitikaga nõustumine (tutvu tingimustega)